Cfarë shoh unë

Image may contain: Jeta Kasemi, close-up and outdoor
“Cfarë shoh unë”  është një film me metrazh të shkurtër  krijuar nga Jetmira Kasemi . Është një film inspirues ku tregon për jetën, vështirësit e një historie të një personi I cili ka arritur në një pik të jetës së tij lumturin e shumëdëshiruar . 

Vazhdoni me leximin e “Cfarë shoh unë”

Erenestina Gjergji: Më lejoni ta mbaj për vete dhimbjen e nanës

Featured Image

Erenestina është një prej atyre grave që tronditë fort me poezinë e saj. Poezia është e brishtë, por mes rreshtash dalin lotët e lexuesit, dhe kjo mjafton. Viti 2017 ishte viti i frytshëm i Erenestinës, një studiuese e thuktë e cila në këtë intervistë për KultPlus na shpjegon shumë, kësaj radhe me fjalët e jo me poezinë si të tillë. “Shkrimi, krijimi është mbrojtja e vetmisë në të cilën ndodhet njeriu sipas meje” thotë mes tjerash Erenestina.  Vazhdoni me leximin e “Erenestina Gjergji: Më lejoni ta mbaj për vete dhimbjen e nanës”

De Niro: Për jetën, paratë dhe suksesin…


Robert De Niro konsiderohet si një nga aktorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, dhe ai ka arritur sukses në pothuajse në çdo zhanër filmi. Ai ka pasur një ndikim domethënës për artin, qoftë në filma, qoftë në fjalimet e tij mbresëlënëse, duke dhënë këshilla të panurmëta edhe si një mentor i mirë për studentët.

Robert ndoqi pasionet e tij që fëmijë. Të dy prindërit i kishte të përfshirë në art, dhe Roberti ndoqi këtë rrugë. Ai ka një etikë të pabesueshme pune dhe disiplinë. De Niro jep gjithçka në çdo gjë që bën. Si një nga aktorët më të dekoruar, ja disa nga thëniet më inspiruese të Robert De Niro-s, për pasionin, refuzimin dhe besimin. Vazhdoni me leximin e “De Niro: Për jetën, paratë dhe suksesin…”

100 thëniet më inspiruese të të gjitha kohërave

socrates-850x567Çdo mendje e ndritur e kohërave ka lënë trashëgiminë personale. Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet në letër. Shumë prej tyre janë sfiduese, frymëzuese dhe interesante, optimiste, por vetëm të vërtetat, ato që i rezistojnë brezave janë më të vlefshmet.

Vazhdoni me leximin e “100 thëniet më inspiruese të të gjitha kohërave”

Filmi Rreze nga Kosova në Cannes Short Corner

Filmi i shkurtër Rreze /Ray/ me skenar dhe regji të Lorena Sopit, i sjellë si adaptim nga Ditari i luftës me autore Rreze Abdullahu, është filmi i vetëm shqiptar që këtë vit do të jetë pjesë e programit Film Short Corner në kuadër të festivalit më prestigjioz në botë – Cannes Film Festival. Festivali i Cannes në Edicionin e 71-të do të mbahet nga data 8 – 19 maj dhe do të hapet me filmin ‘Everybody Knows’ të regjisorit Iranian Asghar Farhadi me Penelope Cruz dhe Javier Bardem në rolet kryesore. Vazhdoni me leximin e “Filmi Rreze nga Kosova në Cannes Short Corner”